African Olympians



Name Surname Nation Sport Event
Hicham Bouchicha ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Yassine Hethat ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m HURDLES
Abdelmalik Lahoulou ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Yasser Triki ATHLETICS - MENS FIELD -TRIPLE JUMP
Loubna Benhadja ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Abdelhafid Benchabla BOXING - MENS HEAVYWEIGHT
Chouaib Bouloudinat BOXING - MENS SUPER HEAVYWEIGHT
Mohamed Flissi BOXING - MENS FLYWEIGHT
Mohammed Houmri BOXING - MENS LIGHTWEIGHT
Younes Nemouchi BOXING - MENS MIDDLEWEIGHT
Roumaysa Boualam BOXING - WOMENS FLYWEIGHT
Ichrak Chaib BOXING - WOMENS MIDDLEWEIGHT
Imane Khelif BOXING - WOMENS LIGHTWEIGHT
Amira Kherris CANOEING - WOMEN'S K-1 500M
Amira Kherris CANOEING - WOMEN'S K-1 200M
Azzedine Lagab CYCLING - MEN'S ROAD RACE
Hamza Mansouri CYCLING - MEN'S ROAD RACE
Azzedine Lagab CYCLING MEN'S TIME TRIAL
Akram Bounabi FENCING - MEN'S SABRE
Salim Heroui FENCING - MEN'S FOIL
Kaouther Mohamed Belkebir FENCING - WOMEN'S SABRE
Meriem Mebarki FENCING - WOMEN'S FOIL
Fethi Nourine JUDO - MEN'S -73KG
Sonia Asselah JUDO - WOMEN'S +78KG
Lamya Matoub KARATE - WOMEN'S +61KG
Sid Ali Boudina ROWING - MEN'S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
Kameil Ait Daoud ROWING - MEN'S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
Hamza Bouras SAILING - MEN'S RS:X
Amina Berrichi SAILING - WOMEN'S RS:X
Houda Chaabi SHOOTING - WOMEN'S 10m AIR RIFLE
Oussama Sahnoune SWIMMING - MEN'S 50m FREESTYLE
Oussama Sahnoune SWIMMING - MEN'S 100m FREESTYLE
Souad Cherouati SWIMMING - WOMEN'S 10km OPEN WATER
Amel Melih SWIMMING - WOMEN'S 50m FREESTYLE
Amel Melih SWIMMING - WOMEN'S 100m FREESTYLE
Larbi Bouriah TABLE TENNIS - MEN'S SINGLES
Walid Bidani WEIGHTLIFTING - MEN'S FREESTYLE +109KG
Bachir Sid Azara WRESTLING - MEN'S GRECO-ROMAN - 87KG
Fateh Benferdjallah WRESTLING - MEN'S FREESTYLE - 86KG
Djahid Berrahal WRESTLING - MEN'S FREESTYLE - 125KG
Adem Boudjemline WRESTLING - MEN'S GRECO-ROMAN - 97KG
Mohammed Fardj WRESTLING - MEN'S FREESTYLE - 97KG
Abdelkarim Fergat WRESTLING - MEN'S GRECO-ROMAN - 60KG
Abdelhak Kherbache WRESTLING - MEN'S FREESTYLE - 57KG
Abdelmalek Merabet WRESTLING - MEN'S GRECO-ROMAN - 67KG
Aveni Miguel ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Teresa Almeida HANDBALL - WOMEN'S
Natalia Bernardo HANDBALL - WOMEN'S
Azenaide Carlos HANDBALL - WOMEN'S
Magda Cazanga HANDBALL - WOMEN'S
Wuta Dombaxe HANDBALL - WOMEN'S
Isabel Guialo HANDBALL - WOMEN'S
Natalia Kamalandua HANDBALL - WOMEN'S
Albertina Kassoma HANDBALL - WOMEN'S
Juliana Machado HANDBALL - WOMEN'S
Stelvia Pascoal HANDBALL - WOMEN'S
Helena Paulo HANDBALL - WOMEN'S
Marilla Quizelete HANDBALL - WOMEN'S
Helena Sousa HANDBALL - WOMEN'S
Liliana Venancio HANDBALL - WOMEN'S
Diassonema Mucungui JUDO - WOMENS -57KG
Paixao Afonso SAILING - MENS 470
Matias Montinho SAILING - MENS 470
Salvador Gordo SWIMMING - MENS 100m BUTTERFLY
Catarina Sousa SWIMMING - WOMENS 100m FREESTYLE
Didier Kiki ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Noelle Yarigo ATHLETICS -WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Celtus Dossou Yovo JUDO - MENS -90KG
Privel Hinkati ROWING - MENS SINGLE SCULLS
Marc Dansou SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Nafissath Radji SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Odile Ahouanwanou WOMENS HEPTATHLON
Nijel Amos ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 800m
Isaac Makwala Team ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X400m RELAY
Isaac Makwala ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 400m
Bayapo Ndori Team ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X400m RELAY
Zibane Ngozi Team ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X400m RELAY
Leungo Scotch ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 400m
Baboloki Thebe Team ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X400m RELAY
Christine Botlogetswe ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 400m
Amantle Montsho ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 400m
Galefele Moroko ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 400m
Rajab Mahommed BOXING - MENS FLYWEIGHT
Keamogetse Kenosi BOXING - WOMENS FEATHERWEIGHT
James Freeman SWIMMING - MEN 200m FREESTYLE
James Freeman SWIMMING - MEN 400m FREESTYLE
Magdeline Moyengwa WEIGHTLIFTING - WOMENS FREESTYLE -59KG
Hugues Fabrice Zango ATHLETICS - MENS FIELD - TRIPLE JUMP
Marthe Koala ATHLETICS - WOMENS HEPTATHLON
Paul Daumont CYCLING - MENS ROAD RACE
Lucas Diallo JUDO - MENS -73KG
Adama Ouedraogo SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Angelika Ouedraogo SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Faysal Sawadogo TAEKWONDO - MENS +80KG
Olivier Irabaruta ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - MARATHON
Eric Nzikwinkunda ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 800m
Francine Niyonsaba ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 5000m
Francine Niyonsaba ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 10 000m
Ornella Havyarimana BOXING - WOMENS FLYWEIGHT
Belly-Cresus Ganira SWIMMING - MEN 100m FREESTYLE
Odrina Kaze SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Emmanuel Eseme ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 200m
Albert Mengue BOXING - MENS WELTERWEIGHT
Wilfried Ntsengue BOXING - MENS MIDDLEWEIGHT
Maxime Yegnog BOXING - MENS SUPER HEAVYWEIGHT
Ayuk Otay Arrey Sophina JUDO - MENS -70KG
Hortence Atangana JUDO - MENS +78KG
Charly Ndjoume SWIMMING - MEN 50m FREESTYLE
Norah Elisabeth Milanesi SWIMMING - WOMEN 50m FREESTYLE
Sarah Hanffou TABLE TENNIS - WOMEN'S SINGLES
Jeanne Gaelle Eyenga WEIGHTLIFTING - WOMENS +76KG
Clementine Meukeugni WEIGHTLIFTING - WOMENS -87KG
Joseph Essombe WRESTLING - FREESTYLE -53KG
Jordin Andrade ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Daniel Varela de Pina BOXING - MENS FLYWEIGHT
Marcia Lopez GYMNASTICS - WOMENS RHYTHMIC INDIVIDUAL
Sandrine Billiet JUDO - WOMENS -63KG
Troy Pina SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Jayla Pina SWIMMING - WOMEN 100m BREASTSTROKE
Francky Mbotto ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 800m
Chloe Sauvourel SWIMMING - WOMEN 50m FREESTYLE
Marlyse Hourtou ARCHERY - WOMENS INDIVIDUAL
Bachir Mahamat ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 400m
Demos Memneloum JUDO - WOMENS -70KG
Amed Elna ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Fadane Hamadi ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 110m HURDLES
Housni Thaoubani JUDO - MENS -81KG
Oliver Mwimba ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Fiston Mbaya Mulumba BOXING - MENS LIGHTWEIGHT
David Tshama BOXING - MENS MIDDLEWEIGHT
Marcelat Sakobi Matshu BOXING - WOMENS FEATHERWEIGHT
Naomie Yumba BOXING - WOMENS LIGHTWEIGHT
Marie-Josee Branser JUDO - WOMENS -78KG
Naomie Katoka TAEKWONDO - WOMENS -67KG
Ayanleh Souleiman ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 800m
Ayanleh Souleiman ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 1500m
Souhra Ali Mohamed ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 1500m
Aden-Alexandre Houssein JUDO - MENS -73KG
Hussein Gabor Ibrahim SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Youssof Tolba ARCHERY -MENS INDIVIDUAL & TEAM
Amal Adam ARCHERY -WOMENS INDIVIDUAL & TEAM
Ihab Abdelrahman ATHLETICS - MENS FIELD - JAVELIN THROW
Mostafa Amr Hassan ATHLETICS - MENS FIELD - SHOT PUT
Mostafa El Gamel ATHLETICS - MENS FIELD - HAMMER THROW
Mohamed Magdi Hamza Khalif ATHLETICS - MENS FIELD - SHOT PUT
Adham Hatem Elgamal BADMINTON - MEN'S MIXED DOUBLES
Doha Hany BADMINTON - WOMENS SINGLES
Doha Hany BADMINTON WOMENS DOUBLES
Doha Hany BADMINTON WOMENS MIXED DOUBLES
Hadia Hosny BADMINTON WOMENS DOUBLES
Yousry Hafez BOXING - MENS SUPER HEAVYWEIGHT
Abdelraham Oraby BOXING - MENS LIGHTWEIGHT
Momen Mahran CANOEING - MENS K-1200m
Samaa Ahmed CANOEING - WOMENS K-1500m
Ebtissam Zayed CYCLING - WOMENS TRACK - OMNIUM
Mohab El-Kordy DIVING - MENS 3m SPRINGBOARD
Mohab El-Kordy DIVING - MENS 10m PLATFORM
Maha Gouda DIVING - WOMENS 10m PLATFORM
Nayel Nassar EQUESTRIAN - MENS JUMPING INDIVIDUAL & TEAM
Abdel Said EQUESTRIAN - MENS JUMPING INDIVIDUAL & TEAM
Mouda Zeyada EQUESTRIAN - MENS JUMPING INDIVIDUAL & TEAM
Alaaeldin Abouelkassem FENCING - MENS FOIL & TEAM FOIL
Mohamed Amer FENCING - MENS SABRE & TEAMS
Mohamed Desouky FENCING - MENS TEAM
Mohamed El-Sayed FENCING - MENS EPEE
Ziad El-Sissy FENCING - MENS SABRE & TEAMS
Mohamed Hamza FENCING - MENS FOIL
Mohamed Hassan FENCING - MENS FOIL & TEAM FOIL
Medhat Moataz FENCING - MENS TEAM
Mohab Samer FENCING - MENS SABRE
Youssef Sanaa FENCING - MENS TEAM
Yara El-Sharkawy FENCING - WOMENS FOIL & TEAM FOIL
Mariam El-Zoheiry FENCING - WOMENS TEAM
Nada Hafez FENCING - WOMENS SABRE
Noha Hany FENCING - WOMENS FOIL & TEAM FOIL
Noura Mohamed FENCING - WOMENS FOIL & TEAM FOIL
Mohamed Abdel Salam FOOTBALL MEN
Ibrahim Adel FOOTBALL MEN
Emam Ashour FOOTBALL MEN
Karim El Eraki FOOTBALL MEN
Mohamed El-Shenawy FOOTBALL MEN
Karim Fouad FOOTBALL MEN
Mahmoud Gad FOOTBALL MEN
Osama Galal FOOTBALL MEN
Amar Hamdy FOOTBALL MEN
Mahmoud Hamdy FOOTBALL MEN
Ahmed Hegazi FOOTBALL MEN
Nasser Maher FOOTBALL MEN
Nasser Mansi FOOTBALL MEN
Taher Mohamed FOOTBALL MEN
Salah Mohsen FOOTBALL MEN
Abdel Rahman Magdy FOOTBALL MEN
Ahmed Ramadan FOOTBALL MEN
Ramadan Sobhi FOOTBALL MEN
Mohamed Sobhy FOOTBALL MEN
Akram Tawfik FOOTBALL MEN
Ahmed Yasser Rayyan FOOTBALL MEN
Seif Asser Sherif GYMNASTICS - MENS TRAMPOLINE
Omar Mohamed GYMNASTICS - MENS ALL-AROUND
Malak Hamza GYMNASTICS - WOMENS TRAMPOLINE
Login Elsasyed GYMNASTICS -WOMENS RHYTHMIC GROUP
Polina Fouda GYMNASTICS -WOMENS RHYTHMIC GROUP
Zeina Ibrahim GYMNASTICS -WOMENS ALL-AROUND
Habiba Marzouk GYMNASTICS -WOMENS RHYTHMIC INDIVIDUAL
Mandy Mohamed GYMNASTICS -WOMENS ALL-AROUND
Salma Saleh GYMNASTICS -WOMENS RHYTHMIC GROUP
Malak Selim GYMNASTICS -WOMENS RHYTHMIC GROUP
Tia Sobhy GYMNASTICS -WOMENS RHYTHMIC GROUP
Ahmed Abou El Fotouh HANDBALL MENS
Ahmed El-Ahmar HANDBALL MENS
Yehia El-Deraa HANDBALL MENS
Seif El-Deraa HANDBALL MENS
Ibrahim El-Masry HANDBALL MENS
Mohamed El-Tayar HANDBALL MENS
Omar El-Wakil HANDBALL MENS
Karim Handawy HANDBALL MENS
Ahmed Hesham HANDBALL MENS
Hassan Kaddah HANDBALL MENS
Mohamed Mamdouh Shebib HANDBALL MENS
Ahmed Mesilhy HANDBALL MENS
Wisam Nawar HANDBALL MENS
Yahia Omar HANDBALL MENS
Mohamed Sanad HANDBALL MENS
Ali Zein HANDBALL MENS
Mohamed Abdelaal JUDO - MENS -81KG
Mohamed Abdelmawgoud JUDO - MENS -66KG
Ramadan Darwish JUDO - MENS -100KG
Abdalla Abdelaziz KARATE - MEN'S -75KG
Ali El-Sawy KARATE - MEN'S -67KG
Feryal Abdelaziz KARATE - WOMEN'S +61KG
Giana Farouk KARATE - WOMEN'S -61KG
Radwa Sayed KARATE - WOMEN'S -55KG
Ahmed El-Gendy MODERN PENTATHALON MENS
Ahmed Hamed MODERN PENTATHALON MENS
Amira Kandil MODERN PENTATHALON WOMENS
Haydy Morsy MODERN PENTATHALON WOMENS
Abdelkhalek Elbana ROWING - MENS SINGLE SCULLS
Aly Badawy SAILING - MENS LASER
Khouloud Mansy SAILING - WOMENS LASER RADIAL
Osama El-Saeid SHOOTING - MEN'S 10m AIR RIFLE
Osama El-Saeid SHOOTING - MEN'S 50m AIR RIFLE 3 POSITIONS
Mostafa Hamdy SHOOTING - MEN'S SKEET
Youssef Makkar SHOOTING - MEN'S 10m AIR RIFLE
Abdel-Aziz Mehelba SHOOTING - MEN'S TRAP
Azmy Mehelba SHOOTING - MEN'S SKEET
Samy Abdel Razek SHOOTING - MEN'S 10m AIR PISTOL
Ahmed Zaher SHOOTING - MEN'S TRAP
Maggy Ashmawy SHOOTING - WOMEN'S TRAP
Hala El-Gohari SHOOTING - WOMEN'S 10m AIR PISTOL
Radwa Abdel Latif SHOOTING - WOMEN'S 10m AIR PISTOL
Alzahraa Shaban SHOOTING - WOMEN'S 10m AIR RIFLE
Alzahraa Shaban SHOOTING - WOMEN'S 50m AIR RIFLE 3 POSITIONS
Marwan El-Kamash SWIMMING - MEN 400m FREESTYLE
Marwan El-Kamash SWIMMING - MEN 800m FREESTYLE
Marwan El-Kamash SWIMMING - MEN 1500m FREESTYLE
Ali Khalafalla SWIMMING - MEN 50m FREESTYLE
Ali Khalafalla SWIMMING - MEN 100m FREESTYLE
Youssef Ramadan SWIMMING - MEN 100m BUTTERFLY
Hanna Hiekal SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Hanna Hiekal SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - DUET
Maryam Maghraby SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Laila Mohsen SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Laila Mohsen SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - DUET
Nora Nabilazmy SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Farida Osman SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Farida Osman SWIMMING - WOMENS 100m BUTTERFLY
Farida Osman SWIMMING - WOMENS 100m FREESTYLE
Farida Radwan SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Nehal Saafan SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Shahd Samer SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Jayda Sharaf SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING - TEAM
Omar Assar TABLE TENNIS - MENS SINGLES & TEAM
Khalid Assar TABLE TENNIS - MENS TEAM
Ahmed Saleh TABLE TENNIS - MENS SINGLES & TEAM
Yousra Abdel Razek TABLE TENNIS - WOMENS SINGLES & TEAM
Farah Abdel-Aziz TABLE TENNIS - WOMENS TEAM
Dina Meshref TABLE TENNIS - WOMENS SINGLES & TEAM
Seif Eissa TAEKWONDO - MENS -80KG
Abdelrahman Wael TAEKWONDO - MENS -68KG
Nour Abdelsalam TAEKWONDO - WOMEN'S -49KG
Hedaya Malak TAEKWONDO - WOMEN'S -67KG
Mohamed Safwat TENNIS - MEN'S SINGLES
Mayar Sherif TENNIS - WOMEN'S SINGLES
Basmla El-Salamoney TRIATHLON MENS
Mohamed Ibriham El-Sayed WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -67KG
Amr Reda Hussen WRESTLING - MENS FREESTYLE -74KG
Diaaeldin Kamal WRESTLING - MENS FREESTYLE -125KG
Haithem Mahmoud WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -60KG
Mohamed Metwally WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -87KG
Abdellatif Mohamed WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -130KG
Samer Amer WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -76KG
Enas Mostafa WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -68KG
Benjamin Enzema ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 400m
Alba Mbo Nchama ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 400m
Diosdado Miko Eyanga SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Yohanes Ghebregergis ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Yemane Haileselassie ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Oqbe Kibrom Ruesom ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Goitom Kifle ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Aron Kifle ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 10 000m
Rahel Daniel ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Kokob Solomon ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Dolshi Tesfu ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Nazret Weldu ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Amanuel Ghebreigzabhier CYCLING - MEN'S ROAD RACE
Merhawi Kudus CYCLING - MEN'S ROAD RACE
Merhawi Kudus CYCLING - MEN'S TIME TRIAL
Mossana Debesay CYCLING - WOMEN'S ROAD RACE
Ghirmai Efrem SWIMMING - MEN'S 50m FREESTYLE
Sibusiso Matsenjwa ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 200m
Thabiso Dlamini BOXING - MENS WELTERWEIGHT
Simanga Dlamini SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Robyn Young SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Samuel Abate ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Berihu Aregawi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 10 000m
Selemon Barega ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 10 000m
Lelisa Desisa ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Lamecha Girma ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Yomif Kejelcha ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 10 000m
Shura Kitata ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Teddese Lemi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Sisay Lemma ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Nibret Melak ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Milkesa Mengesha ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Melese Nberet ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Bikila Tadese Takele ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Samuel Tefera ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Getnet Wale ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Getnet Wale ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Mekides Abebe ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Habitam Alemu ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Yehualeye Beletew ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 20km WALK
Roza Dereje ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Netsanet Desta ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Birhane Dibaba ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Tsigie Gebreselama ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Tsehay Gemechu ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Letesenbet Gidey ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Freweyni Hailu ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Lemlem Hailu ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Lomi Muleta ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Ejgayehu Taye ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Senbere Teferi ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Gudaf Tsegay ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Diribe Welteji ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Zerfe Wondemagegn ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Zeineba Yimer ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Selam Amha CYCLING - WOMEN'S ROAD RACE
Abdelmalik Muktar SWIMMING - MEN'S 50m FREESTYLE
Solomon Demse TAEKWONDO - MEN'S TAEKWONDO -58KG
Guy Maganga Gorra ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Sarah-Myriam Mazouz JUDO - WOMENS -78KG
Adam Mpali SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Aya Mpali SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Anthony Obame TAEKWONDO - MENS +80KG
Ebrima Camara ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Gina Bass ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 100m
Gina Bass ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 200m
Faye Njie JUDO - MENS -73KG
Ebrima Buaro SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Joseph Amoah ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 200m
Sarfo Ansah ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Benjamin Azmati-Kwaku ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Benjamin Azmati-Kwaku ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Joseph Oduro Sean Safo-Antwi ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Emmanuel Yeboah ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Shakul Samed BOXING - MENS LIGHT HEAVYWEIGHT
Samuel Takyi BOXING - MENS FEATHERWEIGHT
Sulemanu Tetteh BOXING - MENS FLYWEIGHT
Kwadjo Anani JUDO - MENS -90KG
Unilez Takyi SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Abeku Jackson SWIMMING - MENS 100m BUTTERFLY
Christian Amoah WEIGHTLIFTING - MENS -96KG
Aissata Deen Conte ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 100m
Mamadou Samba Bah JUDO - MENS -73KG
Mamadou Bah SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Mariama Toure SWIMMING - WOMENS 100m BREASTSTROKE
Fatoumata Camara WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -57KG
Seco Camara ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Taciana Cesar JUDO - WOMENS -52KGS
Diamantino Iuna Fafe WRESTLING - MENS FREESTYLE -57KG
Augusto Midana WRESTLING - MENS FREESTYLE -74KG
Arthur Cisse ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Murielle Ahoure ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 100m
Marie-Josee Ta Lou ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 100m
Marie-Josee Ta Lou ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 200m
Eric Bailly FOOTBALL MEN
Kouadio-Yves Dabila FOOTBALL MEN
Youssouf Dao FOOTBALL MEN
Amad Diallo FOOTBALL MEN
Ismael Diallo FOOTBALL MEN
Idrissa Doumbia FOOTBALL MEN
Aboubacar Doumbia FOOTBALL MEN
Silas Gnaka FOOTBALL MEN
Max Gradel FOOTBALL MEN
Parfait Guiagon FOOTBALL MEN
Kader Keita FOOTBALL MEN
Franck Kessie FOOTBALL MEN
Christian Kouame FOOTBALL MEN
Koffi Kouao FOOTBALL MEN
Maxime Nagoli FOOTBALL MEN
Zie Ouattara FOOTBALL MEN
Wilfried Singo FOOTBALL MEN
Ira Eliezer Tape FOOTBALL MEN
Nicholas Tie FOOTBALL MEN
Cheick Timite FOOTBALL MEN
Zouleiha Abzetta Dabonne JUDO - WOMENS -57KG
Franck N'Dri ROWING - MENS SINGLE SCULLS
Talita Te Flan SWIMMING - WOMEN 400m FREESTYLE
Seydou Gbane TAEKWONDO - MENS +80KG
Cheick Sallah Cisse TAEKWONDO - MENS -80KG
Ruth Gbagbi TAEKWONDO - WOMENS -67KG
Aminata Traore TAEKWONDO - WOMENS +67KG
Leonard Bett ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Lawrence Cherono ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Timothy Cheruiyot ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Daniel Ebenyo ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Abraham Kibiwott ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Benjamin Kigen ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Nicholas Kimeli ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Eliud Kipchoge ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Amos Kipruto ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Rhonex Kipruto ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 10 000m
Weldon Klipkurui Langat ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 10 000m
Abel Klipsang ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Emmanuel Korir ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m
Emmanuel Korir ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Rodgers Kwemoi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 10 000m
Samwel Masai ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Mark Odhiambo ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Ferdinand Omurwa ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Ferguson Rotich ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Michael Saruni ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Mathew Sawe ATHLETICS - MENS FIELD - HIGH JUMP
Charles Simotwo ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Julius Yego ATHLETICS - MENS FIELD - JAVELIN THROW
Winnie Chebet ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Sheila Chelangat ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Irene Chepet Cheptai ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Beatrice Chepkoech ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Ruth Chepngetich ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Edinah Jebitok ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Peres Jepchirchir ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Hyvin Kiyeng Jepkemoi ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Faith Kipyegon ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Purity Cherotich Kirui ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Brigid Kosgei ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Mary Moraa ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Hellen Obiri ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Hellen Obiri ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Lilian Kasait Rengeruk ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Eunice Sum ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Hellen Syombua ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 400m
Agnes Jebet Tirop ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Emily Cherotich Tuei ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Elly Ajowi Ochola BOXING - MENS HEAVYWEIGHT
Nick Okoth BOXING - MENS FEATHERWEIGHT
Elizabeth Akinyi BOXING - WOMENS WELTERWEIGHT
Christine Ongare BOXING - WOMENS FLYWEIGHT
Eden Agero RUGBY SEVENS MENS
Willy Ambaka RUGBY SEVENS MENS
Andrew Amonde RUGBY SEVENS MENS
Herman Humwa RUGBY SEVENS MENS
Collins Injera RUGBY SEVENS MENS
Billy Odhiambo RUGBY SEVENS MENS
Jacob Ojee RUGBY SEVENS MENS
Johnstone Olindi RUGBY SEVENS MENS
Jeff Oluoch RUGBY SEVENS MENS
Vincent Onyala RUGBY SEVENS MENS
Alvin Otieno RUGBY SEVENS MENS
Nelson Oyoo RUGBY SEVENS MENS
Daniel Taabu RUGBY SEVENS MENS
Grace Adhiambo RUGBY SEVENS WOMENS
Camilla Atieno RUGBY SEVENS WOMENS
Sheila Chajira RUGBY SEVENS WOMENS
Christabel Lindo RUGBY SEVENS WOMENS
Sarah Ndunde RUGBY SEVENS WOMENS
Diana Ochieng RUGBY SEVENS WOMENS
Janet Okelo RUGBY SEVENS WOMENS
Judith Okumu RUGBY SEVENS WOMENS
Vivian Okwach RUGBY SEVENS WOMENS
Philadelphia Olando RUGBY SEVENS WOMENS
Sinaida Omondi RUGBY SEVENS WOMENS
Stellah Wafula RUGBY SEVENS WOMENS
Leah Wambui RUGBY SEVENS WOMENS
Danilo Rosafio SWIMMING - MEN 100m FREESTYLE
Emily Muteti SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Faith Ogallo TAEKWONDO - WOMENS -67KG
Lorine Chebet VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Emmaculate Chemtai VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Sharon Chepchumba VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Gladys Ekaru VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Pamela Jepkirui VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Leonida Kasaya VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Brackcides Khadambi VOLLEYBALL WOMEN BEACH
Agripina Kundu VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Joy Lusenaka VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Gaudencia Makokha VOLLEYBALL WOMEN BEACH
Mercyline Moim VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Edith Mukuvilani VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Noel Murambi VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Jane Wacu VOLLEYBALL WOMEN INDOOR
Khoarahlane Seutloali ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - MARATHON
Neheng Khatala ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - MARATHON
Joseph Fahnbulleh ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 200m
Emmanuel Matadi ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Emmanuel Matadi ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 200m
Ebony Morrison ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 100m HURDLES
Hadel Aboud ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Ali Omar JUDO - MENS +100KG
Alhussein Ghambour ROWING - MENS SINGLE SCULLS
Audai Hassouna SWIMMING - MENS 200m FREESTYLE
Todisoa Rabearison ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 400m
Damiella Nomenjanahary JUDO - WOMENS -63KG
Heriniavo Rasolonjatovo SWIMMING - MENS 100m BACKSTROKE
Tiana Rabarijaona SWIMMING - WOMENS 400m FREESTYLE
Eric Andriantsitohaina WEIGHTLIFTING - MENS -61KG
Tojonirina Andriantsitohaina WEIGHTLIFTING - MENS -67KG
Fode Sissoko ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 200m
Djenebou Dante ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 100m
Sebastien Kouma SWIMMING - MENS 100m BREASTSTROKE
Seydou Fofana TAEKWONDO - MENS -68KG
Areneo David ARCHERY - MENS INDIVIDUAL
Asimenye Simwaka ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 100m
Harriet Boniface JUDO - WOMENS -48KG
Filipe Gomes SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Jessica Makwenda SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Abidine Abidine ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 5000m
Houleye Ba ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 100m
Jeremie Lararaudeuse ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 110m HURDLES
Georges Paul BADMINTON - MEN'S SINGLES
Merven Clair BOXING - MEN'S WELTERWEIGHT
Richarno Colin BOXING - MEN'S LIGHTWEIGHT
Remi Feuillet JUDO - MEN'S -90KG
Mathieu Marquet SWIMMING - MEN 100m FREESTYLE
Alicia Kok Shun SWIMMING - WOMEN 100m BREASTROKE
Abdelkarim Ben Zahra ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD -3000m STEEPLECHASE
Soufiyan Bouqantar ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Mohamed Reda El Araby ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Soufiane El Bakkali ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD -3000m STEEPLECHASE
Soufiane El Bakkali ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Othmane El Goumri ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Abdelati El Guesse ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Anass Essayi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Oussama Nabil ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Abdelatif Sadiki ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Hamza Sahli ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Mostafa Smaili ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Mohamed Tondouft ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD -3000m STEEPLECHASE
Rababe Arafi ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Rababe Arafi ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Rkia El Moukim ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Mohamed Hamout BOXING - MEN TRACK & ROAD -FEATHERWEIGHT
Mohamed Assaghir BOXING - MENS LIGHT HEAVYWEIGHT
Abdelhaq Nadir BOXING - MEN'S LIGHTWEIGHT
Rabab Cheddar BOXING - WOMENS FLYWEIGHT
Youness Baala BOXING - MENS HEAVYWEIGHT
Oumayma Bel Ahbib BOXING - WOMENS WELTERWEIGHT
Khadija El-Mardi BOXING - WOMENS MIDDLEWEIGHT
Mathis Soudi CANOEING - MENS SLALOM K-1
Celia Jodar CANOEING - WOMENS SLALOM K-2
Mohcine El Kouraji CYCLING - MEN'S ROAD RACE
Ali Al-Ahrach EQUESTRIAN JUMPING INDIVIDUAL & TEAM
El Ghali Boukaa EQUESTRIAN JUMPING INDIVIDUAL & TEAM
Abdelkebir Ouaddar EQUESTRIAN JUMPING INDIVIDUAL & TEAM
Yessin Rahmouni EQUESTRIAN DRESSAGE INDIVIDUAL
Houssam El-Kord FENCING - MEN'S EPEE
Maha Haddioui GOLF - WOMEN
Soumiya Iraoui JUDO - WOMEN - 52KGS
Assmaa Niang JUDO - WOMEN - 70KG
Btissam Sadini KARATE - WOMEN'S +61KG
Sarah Fraincart ROWING - WOMEN'S SINGLE SCULLS
Ibtissam Marirhi SHOOTING - WOMENS SKEET
Ramzi Boukhiam SURFING - MEN'S SHORTBOARD
Samy Boutouil SWIMMING - MEN 100m FREESTYLE
Lina Khiyara SWIMMING - WOMEN 200m FREESTYLE
Achraf Mahboubi TAEKWONDO - MEN'S -80KG
Oumaima El-Bouchti TAEKWONDO - WOMEN'S -49KG
Nada Laaraj TAEKWONDO - WOMEN'S -57KG
Mehdi Essadiq TRIATHLON MENS
Mohamed Abicha VOLLEYBALL MEN INDOOR
Zouheir El Graoui VOLLEYBALL MEN INDOOR
Abderrahim Moum WEIGHTLIFTING - MEN'S -73KG
Zied Ayet Ikram WRESTLING - MENS -77KG
Creve Armando Machava ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Rady Gramane BOXING - WOMENS MIDDLEWEIGHT
Acinda Panguana BOXING - WOMENS WELTERWEIGHT
Joaquim Lobo CANOEING - MENS C-1 1000M
Kevin Loforte JUDO - MENS -66KG
Maria Machava SAILING - WOMENS 470
Deisy Nhaquile SAILING - WOMENS LASER RADIAL
Denise Parruque SAILING - WOMENS 470
Igor Mogane SWIMMING - MENS 400m FREESTYLE
Alicia Mateus SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Tomas Hilifa Rainhold ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Helalia Johannes ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Beatrice Masilingi ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 200m
Christine Mboma ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 200m
Jonas Junius BOXING - MEN'S LIGHTWEIGHT
Tristan De Lange CYCLING - MEN'S ROAD RACE
Alex Miller CYCLING - MEN'S MTB CROSS COUNTRY
Vera Looser CYCLING - WOMEN'S ROAD RACE
Michelle Voster CYCLING - WOMEN'S MTB CROSS COUNTRY
Maike Diekmann ROWING - WOMEN'S SINGLE SCULLS
Phillip Seidler SWIMMING - MEN'S 10km OPEN WATER
Badamassi Saguirou ATHLETICS - MEN TRACK & ROAD - 100m
Aminatou Seyni ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 200m
Ismael Alhassane JUDO - MENS -66KG
Alassane Seydou SWIMMING - MEN 50m FREESTYLE
Roukaya Mahamane SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Abdoul Razak Issoufou TAEKWONDO - MENS +80KG
Tekiath Ben Yessouf TAEKWONDO - WOMENS -57KG
Enoch Adegoke ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Chukwuebuka Enekwechi ATHLETICS - MENS FIELD - SHOT PUT
Usheoritse Itsekiri ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Divine Oduduru ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Divine Oduduru ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 200m
Oluwatobiloba Amusan ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Tobi Amusan ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 100m HURDLES
Ese Brume ATHLETICS - WOMEN FIELD - LONG JUMP
Ese Brume ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Nzubechi Grace Nwokocha ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 100m
Nzubechi Grace Nwokocha ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 200m
Nzubechi Grace Nwokocha ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Blessing Okagbare ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 100m
Patience Okon George ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 4X100m RELAY
Patience Okon George ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 400m
Godwin Olofua BADMINTON - MENS DOUBLES
Anuoluwapo Juwon Opeyori BADMINTON - MENS DOUBLES
Dorcas Ajoke Adesokan BADMINTON - WOMENS SINGLES
Precious Achiuwa BASKETBALL MENS
Caleb Agada BASKETBALL MENS
Obi Emegano BASKETBALL MENS
Chimezie Metu BASKETBALL MENS
Ike Nwamu BASKETBALL MENS
Jordan Nwora BASKETBALL MENS
Jahlil Okafor BASKETBALL MENS
Josh Okogie BASKETBALL MENS
KZ Okpala BASKETBALL MENS
Miye Oni BASKETBALL MENS
Ekpe Udoh BASKETBALL MENS
Gabe Vincent BASKETBALL MENS
Promise Amukamara BASKETBALL WOMENS
Elizabeth Balogun BASKETBALL WOMENS
Oderah Chidom BASKETBALL WOMENS
Adaora Elonu BASKETBALL WOMENS
Ify Ibekwe BASKETBALL WOMENS
Ezinne Kalu BASKETBALL WOMENS
Pallas Kunaiyi-Akpannah BASKETBALL WOMENS
Victoria Macaulay BASKETBALL WOMENS
Aisha Mohamed BASKETBALL WOMENS
Atonye Nyingifa BASKETBALL WOMENS
Erica Ogwumike BASKETBALL WOMENS
Amy Okonkwo BASKETBALL WOMENS
Ayomide Emmanuel Bello CANOEING - WOMENS SPRINT C-1 200M
Uche Eke GYMNASTICS -MENS ARTISTIC ALL-AROUND
Esther Toko ROWING - WOMENS SINGLE SCULLS
Abiola Ogunbanwo SWIMMING - 100m WOMENS 100m FREESTYLE
Quadri Aruna TABLE TENNIS - MENS SINGLES
Olajide Omotayo TABLE TENNIS - MENS SINGLES
Offiong Edem TABLE TENNIS - WOMENS SINGLES
Olufunke Oshonaike TABLE TENNIS - WOMENS SINGLES
Elizabeth Anyanacho TAEKWONDO - WOMENS -67KG
Ekerekeme Agiomor WRESTLING - MENS FREESTYLE -86KG
Odunayo Adekuoroye WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -57KG
Aminat Adeniyi WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -62KG
Adijat Idris WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -50KG
Blessing Oborududu WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -68KG
Gilles Anthony Afoumba ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m
Natacha Ngoye Akamabi ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 100m
Stefan Sangala SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
John Hakizimana ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Marthe Yankurije ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Moise Mugisha CYCLING - MEN'S ROAD RACE
Eloi Imaniraguha SWIMMING - MEN'S 50m FREESTYLE
Alphonsine Agahozo SWIMMING - WOMEN'S 50m FREESTYLE
D'Jamila Tavares ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Roque Ramos CANOEING - MENS SPRINT C - 1 1000m
Roque Ramos CANOEING - MENS SPRINT C - 2 1000m
Buly Triste CANOEING - MENS SPRINT C - 2 1000m
Buly Triste CANOEING - MENS SPRINT C - 1 1000m
Louis Francious Mendy ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 110m HURDLES
Jean-Pierre Bourhis CANOEING - MENS C-1
Ndeye Binta Diongue FENCING - WOMENS EPEE
Mbagnick Ndiaye JUDO - MENS +100KG
Chiara Costa SHOOTING -WOMENS SKEET
Jeanne Boutbien SWIMMING - WOMENS 100m FREESTYLE
Steven Aimable SWIMMING - MENS 100m BUTTERFLY
Ibrahima Diaw TABLE TENNIS - MENS SINGLES
Adama Diatta WRESTLING - MENS -65KG
Ned Azemia ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Nantenaina Finesse JUDO - MENS -90KG
Rodney Govinden SAILING - MENS LASER
Felicity Passon SWIMMING - WOMENS 100m BACKSTROKE
Simon Bachmann SWIMMING - MENS 200m BUTTERFLY
Felicity Passon SWIMMING - WOMENS 200m BACKSTROKE
Maggie Barrie ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 100m
Frederick Harris JUDO - MENS -81KG
Joshua Wyse SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Tity Dumbuya SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Ali Idow Hassan ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Ramla Ali BOXING - WOMENS FEATHERWEIGHT
Naveen Daries GYMNASTICS - WOMEN'S ARTISTIC ALL-AROUND
Caitlin Rooskrantz GYMNASTICS - WOMEN'S ARTISTIC ALL-AROUND
Quanita Bobbs HOCKEY - WOMEN'S
Lisa-Marie Deetlefs HOCKEY - WOMEN'S
Lilian Du Plesis HOCKEY - WOMEN'S
Tarryn Glasby HOCKEY - WOMEN'S
Erin Hunter HOCKEY - WOMEN'S
Robyn Johnson HOCKEY - WOMEN'S
Charne Maddocks HOCKEY - WOMEN'S
Lerato Mahole HOCKEY - WOMEN'S
Marizen Marais HOCKEY - WOMEN'S
Toni Marks HOCKEY - WOMEN'S
Phumelela Mbande HOCKEY - WOMEN'S
Edith Molikoe HOCKEY - WOMEN'S
Kristen Paton HOCKEY - WOMEN'S
Taryn Potts HOCKEY - WOMEN'S
Celia Seerane HOCKEY - WOMEN'S
Nomnikelo Veto HOCKEY - WOMEN'S
Nicole Walraven HOCKEY - WOMEN'S
Onthatile Zulu HOCKEY - WOMEN'S
Antonio Alkana ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 110m HURDLES
Kyle Blignaut ATHLETICS - MENS FIELD - SHOT PUT
Ranti Dikgale ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4x400m RELAY
Elroy Gelant ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Anaso Jobodwaha ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 200m
Cheswill Johnson ATHLETICS - MENS FIELD - LONG JUMP
Gift Leotlela ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Gift Leotlela ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4X100M RELAY
Lesiba Mashele ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Shuan Maswanganyi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4X100M RELAY
Shuan Maswanganyi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Shuan Maswanganyi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 200m
Desmond Mokgobu ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Stephen Mokoka ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Marc Mundell ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 50km WALK
Clarence Munyai ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 200m
Clarence Munyai ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4X100M RELAY
Zakithi Nene ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m
Zakithi Nene ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4x400m RELAY
Thapelo Phora ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4x400m RELAY
Thapelo Phora ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m
Lythe Pillay ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4x400m RELAY
Galaletsang Ramorwa ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4X100M RELAY
Ruswahl Samaai ATHLETICS - MENS FIELD - LONG JUMP
Akani Simbine ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Akani Simbine ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4X100M RELAY
Wayne Snyman ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 20km WALK
Wayde Van Niekerk ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 4x400m RELAY
Wayde Van Niekerk ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m
Jason Van Rooyen ATHLETICS - MENS FIELD - SHOT PUT
Rocco Van Rooyen ATHLETICS - MENS FIELD - JAVELIN THROW
Sokwakhana Zazini ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Wenda Nel ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Dominique Scott ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Dominique Scott ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 10 000m
Gerda Steyn ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Jo Ane Van Dyk ATHLETICS - WOMENS FIELD - JAVELIN THROW
Irvette Van Zyl ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Christopher Cosser CLIMBING - MEN'S
Erin Sterkenburg CLIMBING - WOMEN'S
Stefan De Bod CYCLING - MENS ROAD RACE
Stefan De Bod CYCLING - MENS TIME TRIAL
Nic Dlamini CYCLING - MENS ROAD RACE
Ryan Gibbons CYCLING - MENS ROAD RACE
Alan Hatherly CYCLING - MENS MTB - CROSS COUNTRY
Alex Limberg CYCLING - MENS BMX RACE
David Maree CYCLING - MENS TRACK - OMNIUM
Jean Spies CYCLING - MENS TRACK - KEIRIN
Jean Spies CYCLING - MENS TRACK - SPRINT
Charlene Du Preez CYCLING - WOMEN'S TRACK - SPRINT
Charlene Du Preez CYCLING - WOMEN'S TRACK - KEIRIN
Candice Lill CYCLING - WOMEN'S MTB - CROSS COUNTRY
Ashleigh Moolman Pasio CYCLING - WOMEN'S ROAD RACE
Ashleigh Moolman Pasio CYCLING - WOMEN'S TIME TRIAL
Carla Oberholzer CYCLING - WOMEN'S ROAD RACE
Micaela Bouter DIVING -WOMEN'S 3M SPRINGBOARD
Julia Vincent DIVING -WOMEN'S 3M SPRINGBOARD
Victoria Scott-Legendre EQUESTRIAN EVENTING INDIVIDUAL
Tanya Seymour EQUESTRIAN DRESSAGE INDIVIDUAL
Thabo Cele FOOTBALL - MEN'S
Luke Fluers FOOTBALL - MEN'S
Reeve Frosler FOOTBALL - MEN'S
Kobamelo Kodisang FOOTBALL - MEN'S
Sibusiso Mabiliso FOOTBALL - MEN'S
Macbeth Mahlangu FOOTBALL - MEN'S
Kamohelo Mahlatsi FOOTBALL - MEN'S
Evidence Makgopa FOOTBALL - MEN'S
Tercious Malepe FOOTBALL - MEN'S
Sifiso Mlungwana FOOTBALL - MEN'S
Katlego Mohamme FOOTBALL - MEN'S
Teboho Mokoena FOOTBALL - MEN'S
James Monyane FOOTBALL - MEN'S
Goodman Mosele FOOTBALL - MEN'S
Mondli Mpoto FOOTBALL - MEN'S
Thendo Mukumela FOOTBALL - MEN'S
Nkosingiphile Ngcobo FOOTBALL - MEN'S
Luther Singh FOOTBALL - MEN'S
Ronwen Williams FOOTBALL - MEN'S
Christiaan Bezuidenhout GOLF - MENS
Garrick Higgo GOLF - MENS
Rusten Abrahams HOCKEY - MENS
Daniel Bell HOCKEY - MENS
Dayaan Cassiem HOCKEY - MENS
Mustaphaa Cassiem HOCKEY - MENS
Tyson Dlungwana HOCKEY - MENS
Timothy Drummond HOCKEY - MENS
Jethro Eustice HOCKEY - MENS
Matthew Guise-Brown HOCKEY - MENS
Keenan Horne HOCKEY - MENS
Ryan Julius HOCKEY - MENS
Tevin Kok HOCKEY - MENS
Nduduza Lembethe HOCKEY - MENS
Samkelo Mvimbi HOCKEY - MENS
Nqobile Ntuli HOCKEY - MENS
Taine Paton HOCKEY - MENS
Rassie Pieterse HOCKEY - MENS
Austin Smith HOCKEY - MENS
Nicholas Spooner HOCKEY - MENS
Geronay Whitebooi JUDO - WOMEN'S - 48KG
Lawrence Brittain ROWING - MEN'S FOUR
Luc Daffarn ROWING - MEN'S PAIR
Jake Green ROWING - MEN'S PAIR
Kyle Schoonbee ROWING - MEN'S FOUR
John Smith ROWING - MEN'S FOUR
Sandro Torrente ROWING - MEN'S FOUR
Kurt-Lee Arendse RUGBY SEVENS - MENS
Ronald Brown RUGBY SEVENS - MENS
Selvyn Davids RUGBY SEVENS - MENS
Zain Davids RUGBY SEVENS - MENS
Angelo Davids RUGBY SEVENS - MENS
Chris Dry RUGBY SEVENS - MENS
Branco Du Preez RUGBY SEVENS - MENS
Stedman Gans RUGBY SEVENS - MENS
Justin Geduld RUGBY SEVENS - MENS
Sako Makata RUGBY SEVENS - MENS
JC Pretorius RUGBY SEVENS - MENS
Siviwe Soyizwapi RUGBY SEVENS - MENS
Impi Visser RUGBY SEVENS - MENS
Alex Burger SAILING - MEN'S 49ER
Leo Davids SAILING - MEN'S FINN
Benjamin Talbot SAILING - MEN'S 49ER
Dallas Oberholtzer SKATEBOARDING - MEN'S PARK
Brandon Valjalo SKATEBOARDING - MEN'S STREET
Boipelo Awuah SKATEBOARDING - WOMEN'S STREET
Melissa Williams SKATEBOARDING - WOMEN'S PARK
Bianca Buitendag SURFING - WOMEN'S SHORTBOARD
Martin Binedell SWIMMING - MENS 200m BACKSTROKE
Pieter Coetze SWIMMING - MENS 100m BACKSTROKE
Ethan Du Preez SWIMMING - MENS 200m BUTTERFLY
Michael Houlie SWIMMING - MENS 100m BREASTROKE
Chad Le Clos SWIMMING - MENS 100m BUTTERFLY
Chad Le Clos SWIMMING - MENS 200m BUTTERFLY
Michael McGlynn SWIMMING - MENS 10km OPEN WATER
Matthew Sates SWIMMING - MENS 100m BUTTERFLY
Matthew Sates SWIMMING - MENS 200m INDIVIDUAL MEDLEY
Brad Tandy SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Aimee Canny SWIMMING - WOMENS 4X 200m FREESTYLE RELAY
Aimee Canny SWIMMING - WOMENS 4X 100M MEDLEY RELAY
Emma Chelius SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Dune Coetzee SWIMMING - WOMENS 4X 200m FREESTYLE RELAY
Kaylene Corbett SWIMMING - WOMENS 200m BREASTSTROKE
Erin Gallagher SWIMMING - WOMENS 100m FREESTYLE
Erin Gallagher SWIMMING - WOMENS 100m BUTTERFLY
Erin Gallagher SWIMMING - WOMENS 4X 200m FREESTYLE RELAY
Erin Gallagher SWIMMING - WOMENS 4X 100M MEDLEY RELAY
Clarissa Johnston SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING
Rebecca Meder SWIMMING - WOMENS 200m INDIVIDUAL MEDLEY
Rebecca Meder SWIMMING - WOMENS 4X 200m FREESTYLE RELAY
Tatjana Schoenmaker SWIMMING - WOMENS 4X 100M MEDLEY RELAY
Tatjana Schoenmaker SWIMMING - WOMENS 100m BREASTSTROKE
Tatjana Schoenmaker WR SWIMMING - WOMENS 200m BREASTSTROKE
Laura Strugnell SWIMMING - WOMENS ARTISTIC SWIMMING
Mariella Venter SWIMMING - WOMENS 4X 100M MEDLEY RELAY
Michelle Weber SWIMMING - WOMENS 10km OPEN WATER
Henri Schoeman TRIATHLON - MEN'S
Simone Ackermann TRIATHLON - WOMEN'S
Gillian Sanders TRIATHLON - WOMEN'S
Ignardus Badenhorst WATERPOLO - MEN'S
Devon Card WATERPOLO - MEN'S
Jason Evezard WATERPOLO - MEN'S
Cameron Laurenson WATERPOLO - MEN'S
Lwazi Madi WATERPOLO - MEN'S
Yaseen Margro WATERPOLO - MEN'S
Gareth May WATERPOLO - MEN'S
Farouk Mayman WATERPOLO - MEN'S
Liam Neill WATERPOLO - MEN'S
Timothy Rezelman WATERPOLO - MEN'S
Nicholas Rodda WATERPOLO - MEN'S
Donn Stewart WATERPOLO - MEN'S
Ross Stone WATERPOLO - MEN'S
Hannah Calvert WATERPOLO - WOMEN'S
Yanah Gerber WATERPOLO - WOMEN'S
Amica Hallenndorf WATERPOLO - WOMEN'S
Shakira January WATERPOLO - WOMEN'S
Meghan Maartens WATERPOLO - WOMEN'S
Nicola Macleod WATERPOLO - WOMEN'S
Chloe Meecham WATERPOLO - WOMEN'S
Georgie Moir WATERPOLO - WOMEN'S
Boati Motau WATERPOLO - WOMEN'S
Hannah Muller WATERPOLO - WOMEN'S
Megan Sileno WATERPOLO - WOMEN'S
Ashleigh Vaughn WATERPOLO - WOMEN'S
Jordan Wedderburn WATERPOLO - WOMEN'S
Abraham Guem ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Lucia Moris ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 200m
Sadam Koumi ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m
Mohamed Abdalarasool JUDO - MENS -73KG
Esraa Khogali ROWING - WOMENS SINGLE SCULLS
Abobakr Abass SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Haneen Ibrahim SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Failuna Matanga ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - MARATHON
Gabriel Gerald Geay ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Alphonce Felix Simbu ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Fabrice Dabla ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 100m
Claire Ayivon ROWING - WOMENS SINGLE SCULLS
Mawupemon Otogbe SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Dodji Fanny TABLE TENNIS - MENS SINGLES
Marwa Bouzayani ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Rihab Eliwalid ARCHERY - MENS INDIVIDUAL & TEAMS
Mohamed Hammed ARCHERY - MENS INDIVIDUAL & TEAMS
Abdessalem Ayouni ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 800m
Mohamed Amine Touati ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m HURDLES
Khouloud Hlimi BOXING - WOMENS FEATHERWEIGHT
Mariem Homrani BOXING - WOMENS LIGHTWEIGHT
Ghailene Khattali CANOEING - MENS C-1 1000m
Mohamed Ali Mrabet CANOEING - MENS K-1 1000m
Afef Ben Ismail CANOEING - WOMENS K-2 500m
Khaoula Sassi CANOEING - WOMENS K-1 200m
Khaoula Sassi CANOEING - WOMENS K-2 500m
Fares Ferjani FENCING - MENS SABRE
Mohamed Samandi FENCING - MENS FOIL
Nadia Ben Azizi FENCING - WOMENS SABRE & TEAM
Sarra Besbes FENCING - WOMENS EPEE
Ines Boubakri FENCING - WOMENS FOIL
Amira Ben Chaabane FENCING - WOMENS SABRE & TEAM
Yasmine Daghfous FENCING - WOMENS SABRE & TEAM
Olfa Hezami FENCING - WOMENS TEAM
Nihal Chikhrouhou JUDO - WOMENS +78KG
Ghofran Khelifi JUDO - WOMENS -57KG
Nihel Landolsi JUDO - WOMENS -70KG
Nour El-Houda ROWING - WOMENS LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
Ettaieb Khadija Krimi ROWING - WOMENS LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
Mehdi Gharbi SAILING - MENS MIXED NACRA 17
Eya Guezguez SAILING - WOMENS 49erFX
Sarra Guezguez SAILING - WOMENS 49erFX
Rania Rahali SAILING - WOMENS MIXED NACRA 17
Ala Al-Othmani SHOOTING - MENS 10m AIR PISTOL & TEAM
Olfa Charni SHOOTING - WOMENS 10m AIR PISTOL & TEAM
Olfa Charni SHOOTING - WOMENS 25m PISTOL
Ahmed Hafnaoui SWIMMING - MEN 800m FREESTYLE
Ahmed Hafnaoui SWIMMING - MENS 400m FREESTYLE
Oussama Mellouli SWIMMING - MEN'S 10km OPEN WATER
Adem Hmam TABLE TENNIS - MEN'S SINGLES
Fadwa Garci TABLE TENNIS - WOMEN'S SINGLES
Mohamed Khalil Jendoubi TAEKWONDO - MENS -58KG
Ons Jabeur TENNIS - WOMEN'S SINGLES
Omar Agrebi VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Aymen Bouguerra VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Mehdi Ben Cheikh VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Saddem Hmissi VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Ahmed Kadhi VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Elyes Karamosli VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Selim Mbareki VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Ismail Moalla VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Hamza Nagga VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Moahmed Ali Ben Othman Miladi VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Khaled Ben Slimene VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Wassim Ben Tara VOLLEYBALL - MEN INDOOR
Aymen Bacha WEIGHLIFTING - MENS -109KG
Ramzi Bahloul WEIGHLIFTING - MENS - 81KG
Kerem Ben Hnia WEIGHLIFTING - MENS - 73KG
Nouha Landoulsi WEIGHLIFTING - WOMENS - 55KG
Chaima Rahmouni WEIGHLIFTING - WOMENS - 64KG
Haykel Achouri WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -97KG
Haithem Dakhlaoui WRESTLING - MENS FREESTYLE -65KG
Amine Guennichi WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -130KG
Lamjed Maafi WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -77KG
Souleymen Nasr WRESTLING - MENS GRECO-ROMAN -67KG
Mohamed Saadaoui WRESTLING - MENS FREESTYLE -97KG
Marwa Amri WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -62KG
Siwar Bousetta WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -57KG
Sarra Hamdi WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -50KG
Zaineb Sghaier WRESTLING - WOMENS FREESTYLE -76KG
Oscar Chelimo ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Felix Chemonges ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Albert Chemutai ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Joshua Cheptegei ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD -10 000m
Joshua Cheptegei ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Stephen Kiprotich ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Stephen Kissa ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD -10 000m
Jacob Kliplimo ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD -10 000m
Jacob Kliplimo ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 5000m
Ronald Musagala ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 1500m
Fred Musobo ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - MARATHON
Esther Chebet ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Juliet Chekwel ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Sarah Chelangat ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Mercyline Chelangat ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD -10 000m
Peruth Chemutai ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 3000m STEEPLECHASE
Immaculate Chemutai ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - MARATHON
Prisca Chesang ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 5000m
Halimah Nakaayi ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Winnie Nanyondo ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 800m
Winnie Nanyondo ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 1500m
Leni Shida ATHLETICS - WOMENS TRACK & ROAD - 400m
Shadiri Bwogi BOXING - MENS WELTERWEIGHT
Kavuma David Ssemujju BOXING - MENS MIDDLEWEIGHT
Catherine Nanziri BOXING - WOMENS FLYWEIGHT
Kathleen Grace Noble ROWING - WOMANS SINGLE SCULLS
Atuhaire Ambala SWIMMING - MEN 100m FREESTYLE
Kirabo Namutebi SWIMMING - WOMEN 50m FREESTYLE
Roda Njobvu ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 100m
Roda Njobvu ATHLETICS - WOMEN TRACK & ROAD - 200m
Sydney Siame ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 200m
Patrick Chinyemba BOXING - MENS FLYWEIGHT
Everisto Mulenga BOXING - MENS FEATHERWEIGHT
Stephen Zimba BOXING - MENS WELTERWEIGHT
Barbra Banda FOOTBALL - WOMEN
Margaret Belemu FOOTBALL - WOMEN
Hellen Chanda FOOTBALL - WOMEN
Grace Chanda FOOTBALL - WOMEN
Avell Chitundu FOOTBALL - WOMEN
Evarine Katongo FOOTBALL - WOMEN
Fikile Khosa FOOTBALL - WOMEN
Racheal Kundananji FOOTBALL - WOMEN
Ireen Lungu FOOTBALL - WOMEN
Hellen Mubanga FOOTBALL - WOMEN
Esther Mukwasa FOOTBALL - WOMEN
Anita Mulenga FOOTBALL - WOMEN
Agness Musase FOOTBALL - WOMEN
Ngambo Musole FOOTBALL - WOMEN
Catherine Musonda FOOTBALL - WOMEN
Lushomo Mweemba FOOTBALL - WOMEN
Hazel Nali FOOTBALL - WOMEN
Lubandji Ochumba FOOTBALL - WOMEN
Vast Phiri FOOTBALL - WOMEN
Esther Siamfuko FOOTBALL - WOMEN
Martha Tembo FOOTBALL - WOMEN
Mary Wilombe FOOTBALL - WOMEN
Steven Mungandu JUDO - MENS -66KG
Shaquille Moosa SWIMMING - MENS 50m FREESTYLE
Tilka Paljk SWIMMING - WOMENS 50m FREESTYLE
Ngonidzashe Makusha ATHLETICS - MENS TRACK & ROAD - 400m
Scott Vincent GOLF - MENS
Peter Purcell-Gilpin ROWING - MENS SINGLE SCULLS
Peter Wetzlar SWIMMING - MENS 100m FREESTYLE
Donata Katai SWIMMING - WOMENS 100m BACKSTROKE